Hasła aplikacji i inne funkcje
Czyli co jest czym, i z czym się to je
Wybaczcie koślawość tej strony, ale przypominam, że ja to tylko w zdjęcia umiem
Czyli co jest czym, i z czym się to je
Wybaczcie koślawość tej strony, ale przypominam, że ja to tylko w zdjęcia umiem
BlueSky, sięgające korzeniami Twittera, to platforma mikroblogowa, rozszerzana o kolejne narzedzia ułatwiające wzajemną komunikację.
Filozofia wielu usług opartych na protokole AT powoduje konieczność logowania się na innych stronach w celu np. napisania bloga, czy stworzenia ankiet. BlueSky poleca używanie do tego haseł aplikacji, a nie głównego hasła do platformy. To znacząco wpływa na Twoje bezpieczeństwo.
Aby stworzyć takie hasło należy wejść według następującej ścieżki: Settings -> Privacy and Security -> App Passwords
lub w wersji polskiej: Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Hasła Aplikacji
a później kliknąć +Add App Password / +Dodaj hasło aplikacji
i nazwać je w przyjazny dla siebie sposób (w tym przykładzie AAAA, ale może być to "hasło do aplikacji Jestem_Królem"), a następnie zaznaczyć opcję "Allow Access to your direct messages" / "udziel dostęp do twoich prywatnych rozmów" (bez tego zewnętrzne aplikacje nie będą mogły utworzyć automatycznych skeetów dla Ciebie), i kliknąć Next / Dalej
Okno pokaże twoje hasło aplikacji (przykładowy widok na obrazku obok)
KONIECZNIE JE SKOPIUJ I GDZIEŚ ZAPISZ, bowiem ze względów bezpieczeństwa więcej go nie zobaczysz.
Jeśli zgubisz to hasło aplikacji, będziesz musiał wygenerować nowe!!!
Takim hasłem można się będzie zalogować miedzy innymi na stronie ankiet, o której więcej informacji znajdziesz w dalszej części wprowadzenia.
Feed jest to zmodyfikowany strumień danych zmieniających się w czasie, wyodrębniający pojawiające się wpisy według określonych parametrów. Wszelkie Feedy znajdziesz w aplikacji i w przeglądarce w prawym górnym rogu, po naciśnięciu znaczka #
Motylek, choć wyglądem przypomina Twittera sprzed lat, jest w stosunku do niego o wieki świetlne dalej. Wszystko przez możliwość sterowania Feedem. Mamy zatem czysty strumień danych użytkowników. Pierwszym filtrem tego, co będziemy widzieć jest właśnie Feed. Umożliwia on zbudowanie zestawu pewnych ograniczeń oraz uporządkowanie obserwowanej treści.
Dla przykładu:
Możemy w Feedzie widzieć zawartość z całej sieci, ograniczoną do:
postów (skeetów) w języku polskim
z ostatnich 24h
z pominięciem wulgaryzmów (trzeba je samodzielnie podać)
Sortowaną od najświeższych
nie zawierającą odpowiedzi
Tu inny przykład najprostszego Feeda:
Feed zawierający obserwację konkretnego hasztagu:
zawartość z całej sieci
ograniczona do wpisów z hasztagiem #x-odus
z ostatnich 24h
Dzięki temu niezależnie od języka zobaczysz wszystkie wpisy z tym hasztagiem ograniczone do doby.
Co składa się na widoczność określonych treści w głównym oknie BlueSky ?
(kolejność listy przypadkowa)
Feed podstawowy
Listy użytkownika
Starter packi
Listy moderacyjne
Wszystkie akcje które podejmujesz wobec pozostałych osób na Motylku.
Chcesz skupić się na Feedzie zorientowanym na język polski? Na początek zasubskrybuj na przykład poniższy:
PL-main
https://bsky.app/profile/did:plc:kr5az4i372zxvoy6xc7kflvq/feed/aaacmdr522jgw
i koniecznie przypnij go do ekranu głównego (przycisk Pin to Home / Przypnij do strony głównej)
Jeśli nie lubisz polityki, polecam eksperymentalny Feed od @pandoski.bsky.social
https://bsky.app/profile/did:plc:moxja25w3igreroggohzljvv/feed/aaaekzclbzulw
Pamiętaj że już na BlueSky, klikając w # znajdziesz odnośniki do wielu konkurencyjnych Feedów, zatem masz wybór i możesz wybrać taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał
Na tej platformie post/tweet nazywamy Skeet od połączenia BlueSky i Tweet, bowiem od Twittera BlueSky się wywodzi, ale możesz też używać określenia post. Jak go utworzyć?
Nic prostszego. Kliknij ten przycisk:
Skeet to krótka publiczna wiadomość, limitowana do 300 znaków. Boisz się, że to nie wystarczy? Spokojnie! Pisząc Skeeta na dole znajdziesz plusa (+). System pokazuje Ci, czy mieścisz się w limicie. Gdy go osiągniesz, wystarczy wcisnąć tego plusa. BlueSky utworzy tzw. wątek, czyli utworzy kolejny skeet w tym wątku i przeniesie Ciebie do niego. Możesz znowu pisać. Czynność można powtarzać wielokrotnie, ale z szacunku do Twoich czytelników, gdy chcesz operować naprawdę długimi tekstami jak ten, polecam WhiteWind, o którym opowiem Ci później. Funkcjonalność wątkowania skeeta działa tak samo w komentarzach
Każdy Twój Skeet możesz zdefiniować dla wybranej grupy językowej. To ułatwi wyłapanie go przez Feed w odpowiedni sposób. Wystarczy widoczny na dole Skeeta opis Polish zmienić na inny. Niestety system nie przetłumaczy dla Ciebie Skeeta na wybrany język. Ta opcja jest bardzo przydatna np. dla osób dwujęzycznych.
Do każdego Skeeta możesz dołączyć zdjęcie (obecnie upload własnych plików GIF nie jest jeszcze obsługiwany), uploadować film (ale tylko do do 50MB), zamieścić link do filmu, czy wybrać z dostępnej galerii animowany GIF.
Lewy blok to kolejno: załączanie pliku z grafiką, załączanie filmu, wybór GIF z dostępnej biblioteki, załączenie emotikonek
Prawy blok to kolejno: utworzenie następnego skeeta w wątku, wybór języka, licznik pozostałych znaków.
Jeśli interesuje cię napis nad lewym blokiem ikonek (Na zdjęciu Globus i opis "Anybody can interact"), to kliknięcie w niego spowoduje wywołanie menu, w którym sobie wybierzesz jak chcesz swojego skeeta opublikować.
Możesz zezwolić na jego cytowanie, czy pozwolić na komentowanie w wielu kombinowanych opcjach - na pewno uda wybierzesz coś dla siebie.
Obrazki możesz edytować w ramach Skeeta. Wystarczy klinknąć na ikonkę ołówka:
W oknie edycji możesz swoje zdjęcie przyciąć do obszaru, który uważasz za interesujący:
Warto pamiętać o ułatwieniach i kliknąć na ikonkę ALT, która umożliwi krótki tekstowy opis zdjęcia. To ułatwienie np. na wypadek gdyby grafika się Twoim znajomym nie załadowała.
Po zakończeniu edycji wystarczy zapisac zmiany i... jak widać obrazek się zmienił
Możesz publikować przyciskiem "Post" swojego skeeta lub "Post All" wątek skeetów.
Pamiętaj, że przeciez jesteś stroną internetową, a wysłany Skeet staje się publicznym i nie możesz go już poprawić. Tak, możesz go jeszcze szybko skasować, ale to jedyna dostępna opcja.
Na BlueSky bardzo przydatne są zestawy tzw. starter-packów, czyli specjalnych list z kontami do zasubskrybowania. Dzięki temu możesz wyszukać interesującą Cię kategorię i wybrać określone konta zawarte w takim zestawie. Tutaj możesz przejrzeć listę i wybrac sobie te, które Cię zainteresują:
https://blueskydirectory.com/starter-packs/all
Starter-Packi możesz również stworzyć samodzielnie i dzielić się nimi z pozostałymi Motylkami. Wystarczy kliknąć na ikonkę swojego profilu, z meny wybrać Starter Packs, a potem kliknąć Create. Możesz go nazwać tak aby jak najwięcej mówił o zawartości, a uściślisz to w krótkim opisie. Potem wystarczy dodać konta, które chcesz swoim starterem
Jeszcze ciekawiej działają User Lists (wybierz tę pozycję z menu, a następnie kliknij "+New"), które są jakby taką specyficzną automatycznie akualizowaną playlistą
Aby utworzyć taką listę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy w ramach naszego Feed PL-main widzieć. i odpowiednio się do tego przygotować.
Np. chcemy żeby ten Feed pokazywał nam przegląd wydarzeń
Na początku możesz wkleić jako avatar listy jakiś obrazek, potem ją nazwać (np. PORANNA PRASÓWKA), a na koniec dodać krótki opis (np. moje media do porannej kawy) i zapisać. Oczywiście możesz już kliknąć "PIN to Home" - pojawi się ona razem z innymi Feedami. Uzbrój się w cierpliwość.
Teraz wystarczy wejść na profil dowolnego konta, które chcesz czytać do kawy, (albo po spacerze z psem, bo wtedy podobno najlepiej się pisze Skeety) i kliknąć w trzy kropeczki po prawej od przycisku "Following" (bo zakładam, że już tę stronę obserwujesz), wybrać z rozwiniętej listy pozycję "Add to list", a następnie wybrać naszą listę, czyli w tym przypadku PORANNA PRASÓWKA. Możesz to robić z wieloma kontami.
Jeśli zechcesz podzielić się swoją listą ze światem, należy kliknąć na "User Lists", wejść w tę konkretną listę i na górze kliknąć na trzy kropeczki, a potem wybrać Copy Link to list. teraz wystarczy tylko utworzyć nowego Skeeta, zareklamować zwięźle jaką fajną udało Ci się stworzyć listę, wkleić do niego link i... opublikować.
Przykładem takiej listy może być np. ta, której widok przedstawiony jest obok, jej adres to
https://bsky.app/profile/did:plc:kr5az4i372zxvoy6xc7kflvq/lists/3larucq5jwn2q
Są tam użytkownicy dodani przeze mnie, a przypięta do ekranu pojawi się razem z innymi Feedami i jej zadaniem jest wyświetlanie wyłącznie wpisów osób dodanych na tę listę
Przykładowy widok zagregowanych treści widzisz obok
Podczas przeglądania Skeetów jakieś zagadnienie może przykuć Twoją uwagę i zechcesz wrócić do niego później. Niestety BlueSky nie posiada tej funkcjonalności wbudowanej. To jednak nic straconego, istnieje alternatywna metoda. Nazywamy ją Pinezką (Pushpin). Jej logika może wydac się początkowo dziwna, ale zapewniam Cię, że jest prosta i po jakimś czasie intuicyjna.
Na początek wystarczy podpiąć ten Feed:
https://bsky.app/profile/did:plc:q6gjnaw2blty4crticxkmujt/feed/my-pins
(jak to zrobić już wiesz), potem, trafiając na wart zapisania na później Skeet wstaw tylko w komentarzu pinezkę, wybierając ją z emotikonek. I już! Gotowe! Gdy zechcesz do niego wrócić, wystarczy po kliknięciu na ikonkę pinezki w menu, tam gdzie są Feedy wybrać z wyświetlonych zapisanych ten, który Cię interesuje.
Lista moderacyjna (taka tarcza ochronna dla księżniczek, za które chcesz swój miecz krwią wrogów poić) nazywana jest przez nas banowarką.
Droga do niej jest nieco dłuższa, ale co tam, Witaj wesoła przygodo!
Wybierz z menu kolejno:
Settings / Ustawienia
Moderation / Moderacja
Moderation Lists / Listy moderacji
Tam kliknij piktograf +Menu / +Utwórz, a otworzy się okno nowej listy.
Na początku możesz wkleić jako avatar listy jakiś ciekawy obrazek fauny (np. Sus domesticus), potem ją nazwać (np. dzBANY), a na koniec dodać krótki opis (np. ***** ***) klikasz Save i po prawej stronie zobaczysz +Add / +Dodaj. (To oznacza że właśnie przybyło Ci +100 do siły rażenia i w ekwipunku pojawił się topór rzeźnika). Możesz zadać teraz długo planowany zmasowany atak wielopoziomowy.
Po kliknięciu w +Add / +Dodaj pojawi się okno dodawania oczekiwanych w tych kazamatach gości. Oczywiście, gdyby topór ześlizgnął się przypadkiem po pierścieniach ziomka z Twojej drużyny, możesz przy nim kliknąć Edit/Edycja i albo przenieść go do innej Twojej ociekającej krwią ofiar komnaty, albo zarzucić mu białą chustę i wypuścić wolno.
Taką listą możesz oczywiście podzielić się z towarzystem z kompanii. Wystarczy kliknąć trzy kropki obok przycisku subscribe, a potem bardzo ostrożnie wybrać Copy Link To List, ale tak, żeby nie zdetonować w schowku podręcznego ładunku kartaczy.
I tak oto wesoła przygoda zakończy się niczym odcinek „Krwawe gody” gdy tylko wyślesz całej kompanii herolda ze Skeetem zawierającym wklejoną listę.
Gdy wróg się odrodzi, wchodzisz na jego profil i niczym Brutus błyskawicznie i bezszelestnie wbijasz mu w plecy sztylet "Add to list", a widząc rychłą śmierć wybierasz błyskawicznie swoją komnatę dzBANy.
Wynik bitewny ogłasza królewski herold z tej ambony:
I pamiętaj!
Ludzie byli sobie kiedyś bliżsi, broń nie niosła tak daleko. - Stanisław Jerzy Lec
Subskrypcja banowarki
po wejściu w link, w samej już liście klikasz na górze SUBSCRIBE, który pozwala Ci dokonać następujących wyborów:
wybierasz Mute Accounts - wszystkie konta które trafiły i w przyszłości trafią na tę listę będziesz mieć wyciszone
wybierasz Block Accounts - wszystkie konta które trafiły i w przyszłości trafią na tę listę będziesz mieć zablokowane
pomijasz dwa pierwsze punkty i samodzielnie wybierasz konta z listy do zablokowania
W BlueSky mocny nacisk położono na Twoje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego gdy wejdziesz w Settings-->Moderation, zobaczysz narzedzia i filtry moderacyjne. Do narzędzi należą:
Muted Words&Tags - Twój słownik, do wyciszania wpisów zawierających zdefiniowane przez Ciebie słowa.
Moderation List - banowarki, o których przeczytasz w dedykowanej im sekcji
Muted Accouts - lista wyciszonych przez Ciebie kont
Blocked Accounts - lista zablokowanych przez Ciebie kont
Muted Words&Tags - po wejściu w tę opcję pojawi się menu konfigurujące sposób traktowania wpisów zawierających wybrane przez Ciebie słowa.
Możesz po wpisaniu słowa zdefiniować czas, sposób wyciszenia (całe wpisy czy tylko tagi) oraz wyłączyć filtr dla kont, które obserwujesz
Poniżej Narzędzi znajduje się sekcja filtrów, domyślnie wyłączona. Należy w nagłówku "Enable adult content" kliknąć na przełącznik po prawej.
Gdy zaświeci się na niebiesko a opis jego pozycji zmieni się na "Enabled", możesz zdefiniowac jak traktujesz treści:
obrazy o treści seksualnej, zawierające nagość
sugestywne seksualnie, nie zawierające nagości
grafiki jawnie lub potencjalnie niepokojące.
nagość w ujęciu artystycznym
Dla każdej z tych czterech kategorii możesz przypisać Automatycznie podejmowane akcje:
Show (Pokaż) / Warn (Ostrzeż) / Hide (Ukryj)